Czarnoskóra modelka z bielactwem – poznaj Winnie Harlow

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu hermetyczny świat mody rządził się surowymi zasadami. Do pokazów mody dopuszczane były jedynie białe kobiety o określonym typie urody i wymiarach sylwetki. Nie było mowy o jakimkolwiek kompromisie ani odstępstwie od reguły. XXI wiek rozpoczął nową erę w branży modowej. Mimo, że już w latach 90tych zawrotną karierę robiła czarnoskóra Naomi Campbell, nadal niechętnie tolerowano inność. Jednak druga dekada XXI wieku przyniosła ze sobą zmianę i umiłowanie oryginalności. Wreszcie zaczęło być głośno o modelkach plus size, modelach albinosach oraz osobach trans płciowych zapraszanych do najbardziej prestiżowych kampanii reklamowych. Popularnością zaczęły cieszyć się także programy typu „ZOSTAŃ MODELKĄ”, gdzie można było publicznie spełnić swoje marzenia. Takie pragnienia miała młoda Kanadyjka cierpiąca na bielactwo. Chciała ze swojej przypadłości zrobić atut i rozpocząć światową karierę. Dziś ta bajka okazała się prawdą. Winnie Harlow zrewolucjonizowała świat mody i wybiegów.

Kim jest Winnie Harlow?

Kanadyjska modelka urodziła się 27 lipca 1994 roku jako jedno z trzech dzieci Lisy Brown i Windsora Young. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Chantelle Brown-Young, jednak karierę robi pod pseudonimem, który ma dla niej znaczenie symboliczne.

W wieku czterech lat zdiagnozowano u niej bielactwo. Pewnego dnia jej matka zauważyła na ciele dziewczynki białą kropkę. Obawiając się jej genezy, kobiety udały się do lekarza. Po wielu badaniach diagnoza okazała się jednoznaczna. Od tego momentu całe życie małej istoty przewróciło się do góry nogami, gdyż mała kropka rozrosła się do ogromnych rozmiarów, a w jej pobliżu powstawały kolejne, coraz bardziej widoczne. Jednym z przełomów zaczęło być występowanie odbarwień na twarzy. Aby ukryć niedoskonałość, konieczna była gruba warstwa makijażu, a i to było często niewystarczające.

Bielactwo nabyte (Vitiligo)

Choroba pojawiająca się głównie po 10 roku życia, lecz znane są przypadki, kiedy to schorzenie wystąpiło dużo wcześniej. Polega na depigmentacji skóry, widoczną szczególnie u osób z ciemną karnacją, gdzie kontrast jest najbardziej unaoczniony. Trudno określić konkretną przyczynę tej choroby, naukowcy spierają się w wielu kwestiach. Pomimo niewielkiego zbadania genezy dolegliwości, istnieje kilka potwierdzonych przyczyn wywoływania niedogodności:

  • uszkodzenie poprawnie działających mechanizmów oksydacyjnych
  • reakcje autoimmunologiczne – organizm sam niszczy wytworzoną melaninę w obawie, że może ona wywołać niepożądane uszkodzenia
  • urazy mechaniczne skóry występujące niezależnie od fizjologii ludzkiego ciała
  • uszkodzenia wywołane zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego – występuje na skutek poważnych traum życiowych

Cechą charakterystyczną, widoczną na pierwszy rzut oka jest występowanie białych zabarwień. Nie występują one jednak wyłącznie na brzuchu. Plamy są często obecne także na:

  • włosach – odbarwianie poszczególnych pasm, często tworzy pogłębiający się efekt modnych niegdyś „pasemek”
  • twarz – widoczne przede wszystkim w przypadku Winnie Harlow
  • narządy płciowe
  • łokcie
  • kolana

Czy można umrzeć na bielactwo?

Warto zapamiętać, że plamy bielacze tworzą dolegliwości, ale tylko pośrednio. Chodzi przede wszystkim o nieestetyczny wygląd, który niejednokrotnie jest przyczyną depresji, także w wielu przypadkach targnięciem się na swoje życie, ze względu na szyderstwo i brak akceptacji społeczeństwa. Pod względem fizjologicznym, bielactwo nie jest ani bolesne, ani szkodliwe dla ciała i organizmu.

Pogłębianie się schorzenia

Należy zauważyć, że uwidacznianie niedoskonałości następuje przede wszystkim podczas ekspozycji ciała na słońcu. Promienie UV potęgują nieestetyczny efekt, bezpośrednio doprowadzając do jego spotęgowania.

Leczenie

Jeszcze kilkanaście lat temu choroba ta uznawana była za niewyleczalną. Dzisiaj znamy już kilka sposób, których możemy użyć aby poradzić sobie z chorobą. Należą do nich:
– preparaty roślinne
– lampa kwarcowa – pobudzenie i stymulacja do wytwarzania melaniny przez komórki skóry
– lampy PUVA – bardzo długa terapia, trwająca około roku

Życie społeczne modelki po wykryciu bielactwa

Z powodu choroby była ofiarą przemocy psychicznej wśród rówieśników. Często znęcano się nad nią, nazywając krową czy zebrą. Mała Chantelle czuła się odrzucona i pokrzywdzona. Coraz bardziej zamykała się w sobie, biorąc krytyczne uwagi jako sensowne słowa.

Wraz z upływem czasu…

Po wielu latach zmagania się z krytycznymi opiniami, Winnie dorosła do akceptacji siebie. Niebanalna uroda i nieskazitelna figura pretendowała ją do miana przyszłej modelki. Widząc zmiany na rynku modowym, postanowiła wystartować w jednej z edycji programu „Zostań modelką”. Z choroby chciała uczynić atut, pokazać innym ludziom, że nie wstydzi się tego jak wygląda. Sama Tyra Banks była pełna podziwu dla Kanadyjki. Winnie zaszła bardzo wysoko w telewizyjnym show. Po zakończeniu programu postanowiła kontynuować swoją karierę, a dostrzeżona przez największych projektantów mody zaczęła występować w komercyjnych kampaniach oraz na wybiegach. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych modelek na świecie, a jej instagramowy profil śledzą miliony fanów.