Data modyfikacji:

Jak się ubrać do opery?

Są miejsca, w których wymagany jest odpowiedni dress code. Jednym z takich miejsc jest opera. Zwyczaje nakazują, że strój do opery musi być elegancki. Choć czasy się zmieniają, a moda ewaluuje, są kwestie, które pozostają niezmienne. Jedną z nich jest właśnie wybór ubrania, które należy założyć idąc do opery. Wybierając odpowiedni strój, okażemy szacunek nie tylko miejscu, ale i osobom występującym i naszym współtowarzyszom. Jaki zatem powinien być outfit do opery?

Jak się ubrać do opery

Strój do opery

Na koncert, występ czy przedstawienie do opery należy ubrać się elegancko. Fakt ten został wpisany w tradycję i w dobrym guście oraz należytym tonie jest respektowanie tych wypracowanych zasad.

Jak mężczyzna powinien się ubrać do opery?

Ubranie do opery dla mężczyzn to zwykle garnitur, ale są także panowie, którzy stawiają na smokingi. Najlepiej, aby była to część garderoby w ciemnych, stonowanych kolorach. Idealnie sprawdzą się tu szarości, czernie oraz granaty. Nie może także zabraknąć eleganckiej koszuli. Powinna być ona w jasnych barwach. Biel oraz błękit to zawsze trafiony wybór. W zależności od okoliczności, należy sięgnąć także po muszkę lub krawat. Elementy te podkreślą powagę miejsca oraz wydarzenia. Do tego klasyczne półbuty i mężczyzna ma skompletowany strój do opery.

Jak kobieta powinna się ubrać do opery?

Kobiety mają większe pole manewru w kwestii stroju do opery, ale i tu obowiązują pewne zasady. Można postawić na garsonkę – komplet żakietu ze spódnicą lub spodniami – i dobrać do tego jedwabną, białą lub kremową koszulę. Oczywiście doskonałym wyborem są też sukienki midi. Sięgające do kolan sukienki to doskonały wybór na koncerty oraz spektakle. Na bardziej wzniosłe wydarzenia – benefisy, koncerty ku czci znanych artystów czy organizowane w operach bale, warto sięgnąć po sukienkę maxi. W przypadku kobiecego stroju do opery obowiązkowe są szpilki oraz delikatne dodatki – złota bransoletka czy sznur białych pereł. Jeśli wybór padnie na sukienkę bez rękawów, należy zabrać ze sobą szal lub etolę, które przykryją to, co w operze przykryte być powinno.

Ubranie do opery - porady

Wybór stroju należy dopasować nie tylko do miejsca, ale i do okoliczności. Inny obowiązuje w przypadku koncertu, inny kiedy bierzemy udział w balu, a jeszcze inny, kiedy jest to przedstawienie. Kwestię ubioru warto przemyśleć wcześniej, aby nie doszło do sytuacji, w której jest się jedną z osób, które zignorowały dress code i do opery przyszły w jeansach. Należy zadbać nie tylko o strój, ale i nastrój. W operze często panuje doniosła atmosfera, zatem śmiechy, rozmowy oraz jedzenie w trakcie wystawianego aktu są absolutnie nie na miejscu. Jeśli z jakiś powodów nie macie możliwości ubrania szpilek, w przypadku kobiet, i marynarki, w przypadku mężczyzn. Wówczas wysokie buty, z powodzeniem można zamienić na eleganckie, czarne baleriny, a z marynarki zrezygnować, nie zapominając o białej koszuli.

Zasady ubioru do opery

Strój do opery warunkują odgórnie ustalone zasady dobrego zachowania, o które należy dbać i których należy przestrzegać. O ile do kina można przyjść ubranym tak, jak się chce, o tyle w przypadku opery normy dotyczące ubioru są dość restrykcyjne. Jednak właśnie w konieczności przywdziania eleganckiej sukienki i garnituru, tkwi urok tego miejsca. Elegancko ubrani podkreślamy powagę miejsca oraz wydarzenia, stając się jednocześnie spójną częścią przedsięwzięcia i godną przedstawienia widownią.