Klasyczne klapki damskie czy japonki – który model wybrać na plażę?

klapki damskie i japonki

Podczas przygotowań do wyjazdu nad morze czy jezioro, gdzie planujemy chodzić po plaży, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór obuwia. Dobrym pomysłem jest zabranie dodatkowej pary butów specjalnie do chodzenia po piasku lub żwirze czy kamieniach, która zapewni nam komfort w czasie wypoczynku. Jak jednak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybieramy wygodne klapki damskie

Jeśli podczas wakacji czy urlopu planujemy zwiedzanie i dłuższe wycieczki, warto zainwestować w odpowiednie obuwie, które zapewni nam wygodę na cały dzień chodzenia. Mogą to być klasyczne klapki – pamiętajmy jednak, aby były one odpowiednio szerokie i najlepiej wyposażone w regulowane paski. W ten sposób unikniemy otarć i łatwo dostosujemy obuwie do ewentualnego obrzęku czy zmęczenia stóp, który może przydarzyć się nam po dniu pełnym wrażeń. Klapki to także idealne obuwie na wieczorne wyjścia do baru czy restauracji. Wybierając bardziej eleganckie klapki z małym obcasem lub koturnem, zwróćmy szczególną uwagę na ich dopasowanie do stopy, tak by nie ślizgała się ona w bucie ani nie „uciekała” na boki, zwłaszcza z tyłu. W ten sposób unikniemy potencjalnych kontuzji. Niewątpliwym plusem tego typu obuwia jest także łatwość dobrania go do różnych stylizacji – klapki w uniwersalnych kolorach pasują właściwie do wszystkiego, a jasne i pastelowe barwy pięknie podkreślą naszą opaleniznę.

Przydatne japonki damskie

Ogromną zaletą japonek jest to, że zmieszczą się do każdej torby podróżnej czy nawet torebki na ramię. Można zatem zawsze mieć je ze sobą i założyć je w awaryjnej sytuacji. Japonki przydadzą się nam na basenie czy w hotelowej łazience, będą również pasować do luźnych, codziennych stylizacji, które często wybieramy podczas wakacji, takich jak szorty i top.Niestety, noszenie japonek wiąże się z ryzykiem otarcia skóry między dużym a drugim palcem u stopy. Dlatego też dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą na urlop specjalnych plastrów czy pasków żelowych, które zmniejszą ryzyko uszkodzenia tego delikatnego miejsca.

Co wybrać na plażę?

Zarówno klapki, jak i japonki damskie mają swoje niewątpliwe plusy – które buty warto jednak zabrać ze sobą na plażę? Ważną kwestią jest rodzaj plaży, po jakiej zamierzamy chodzić. Plaża żwirowa czy kamienista wymaga od nas wyposażenia się w buty z twardszą podeszwą, która ochroni nasze stopy przed uszkodzeniami. W takim przypadku lepiej postawić na solidne sandały – klapki i japonki mogą nie zdać egzaminu i zwiększyć ryzyko zranienia czy skręcenia stopy.W przypadku plaży piaszczystej sprawa jest nieco prostsza, ale i tu musimy zwrócić uwagę na kilka cech naszego obuwia. Powinno być ono:

  • wodoodporne – większość tworzyw sztucznych bez problemu zniesie kontakt z morską wodą; skórzane klapki damskie nie są zatem najlepszym pomysłem, jeśli nie chcemy ich zniszczyć,
  • płaskie, ale z odpowiednio grubą podeszwą – obcasy i wysokie koturny nie są dobrym pomysłem, jednak buty z podeszwą o grubości kartki papieru niedostatecznie odizolują nasze stopy od podłoża i narażą nas na poparzenia wynikające z kontaktu delikatnej skóry z gorącym piaskiem,
  • nieprzesadnie ozdobne – owszem, odpowiednia ozdoba na wierzchu buta pozwoli nam zamaskować niedoskonałości naszych stóp, które możemy chcieć ukryć, a także optycznie zwęzić szeroką stopę, często jednak będzie idealnym „schowkiem” dla piasku. Unikajmy również metalowych dodatków, które mogą łatwo nagrzewać się w letnim słońcu.

Jeśli nasze buty na plażę są wygodne i dopasowane, a także spełniają powyższe wymagania, nie ma większego znaczenia, czy są zwykłymi klapkami, czy japonkami. Pamiętajmy tylko o dokładnym wytrzepywaniu ich z piasku, by uniknąć podrażnień i dyskomfortu.