Trendy 2019: sandały rzymianki – wielki powrót na salony

Sandały rzymianki

Absolutnym hitem sezonu wiosna-lato 2019 są sandały rzymianki inaczej nazywane rzymiankami.

Skąd taka nazwa?

Nazwa ta wywodzi się z starożytnego Rzymu, gdzie rzymscy legioniści, jako pierwsi zaczęli nosić takie obuwie. Oczywiście buty te ewoluowały od tego czasu. Początkowo sandały te były wykrawane z jednego kawałka skóry z rozróżnieniem na prawego i lewego buta, co było nowością w tamtych czasach. Kilka warstw skóry wiązanych było jednym kawałkiem rzemienia. Podeszwa natomiast była nabijana ćwiekami. Model letni nie okrywał palców. Natomiast zimą sandały ocieplano materiałem lub futrem. Oczywiście w dzisiejszych czasach buty te wyglądają nieco inaczej. Jednak sukcesywnie, co kilka lat wracają do łask w innym wydaniu.

Sandałki rzymianki z naturalną skórą

Sandały rzymianki w dzisiejszych czasach zaliczają się do mody wiosenna letniej z naciskiem na letnią. Nikt raczej nie zakłada ich w zimie nawet ocieplonych i myślę ze póki, co to się nie zmieni. Chociaż jak wiadomo moda bywa zaskakująca i nie koniecznie użytkowa.

Obecnie sandały te można również znaleźć z naturalnej skóry, co powoduje kontrowersje. Przeciwnicy butów skórzanych, za ich największa wadę uważają fakt, ze są one pozyskiwane od zwierząt, co wiąże się ze śmiercią i cierpieniem takiego zwierzęcia. Co z kolei przekłada się na cenę takiego obuwia, która zazwyczaj jest dość wysoka.

Dlatego producencie i projektanci wychodzą naprzeciw rosnącej świadomości konsumenta i produkują obuwie z tworzywa sztucznych w tym ze skóry ekologicznej, której zadaniem jest emitowanie skóry naturalnej.
W tym sezonie modne są wszystkie rodzaje rzymianek, począwszy od tych najbardziej klasycznych aż po sandałki z frędzlami, koralikami, różnokolorowe.
Są one idealnym dopełnieniem praktycznie każdej stylizacji, idealnie będą komponować się z jeansami i białą koszula jak również z kolorową letnią sukienką.

Absolutnym hitem tego sezonu są sandałki na płaskim obcasie sięgające powyżej kostek. Ponad 10 lat temu również była moda na takie sandałki najczęściej jednak na koturnie i wiązaniu do połowy łydki.
Jak już wspomniałam, bardzo modne są sandałki rzymskie z dodatkami. Bardzo często można znaleźć w sklepach sandały, gdzie do tradycyjnego splotu rzemyku zostały doczepione różnego rodzaju koraliki, frędzle, pompony. Ponad to oczywiście poza tymi tradycyjnymi jednokolorowymi sandałkami, można znaleźć sandałki różnokolorowe, które nadają atrakcyjności każdej stylizacji.

Sandałki takie można znaleźć już na stronach internetowych za jedne 50 złotych, co wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy kupić buty tylko na jeden sezon. Bo jak wiadomo moda szybko przemija, więc może nie warto zbytnio w nie inwestować. Jednak osobiście uważam, że w naprawdę ładne i klasyczne sandałki rzymskie warto zainwestować trochę więcej pieniędzy tak, aby służyły nam na długie lata, gdyż jak zawsze jest moda na klasykę. Ponad to na jednokolorowych klasycznych sandałków można przyczepić jakiś charakterystyczny kolorowy akcent w postaci koralików czy pomponów i już mamy modne obuwie na lato 2019. A gdy moda przeminie, możemy odczepić nasza ozdobę i znowu cieszyć się klasycznymi sandałkami. Na you tube pod koniec sezonu letniego 2018 można było bardzo dużo znaleźć tutoriali DIY, które pokazywały w jak łatwy sposób można przerobić buty.
Dodatkowym atutem tych sandałek jest fakt, że są one wygodne i idealnie nadają się na letnie upały. Są one bardzo przewiewne, co tylko zwiększa komfort chodzenia w nich.