Data modyfikacji:

Co oznacza czarna wstążka na ręce?

Na ulicy spotkałeś kilka osób, które miały czarną wstążkę na nadgarstku, i zastanawiasz się, czy jest to tylko oryginalna forma biżuterii, czy może kryje w sobie jakieś znaczenie? Tak naprawdę nie ma prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ akcesorium w ciemnej barwie może być zarówno symbolem utraty ukochanej osoby czy przebytej choroby onkologicznej, jak i po prostu dodatkiem do stylizacji, któremu nie przypisuje się żadnych większych wartości. Sprawdzamy, co dokładnie oznacza czarna wstążka na ręce!

Co oznacza czarna wstążka na ręce

Czarna wstążka na nadgarstku – znaczenie

Zastanawiasz się, co oznacza czarna wstążka na ręce? Ten kolor jest powszechnym symbolem żałoby, który jest używany nie tylko przez ludzi, ale także różnorodne organizacje. Założenie na nadgarstek ozdoby w tej barwie jest szczególnie popularne w kulturze euroamerykańskiej – w ten sposób pokazujesz, że straciłeś niedawno bliską osobę. Co ciekawe, choć przyjęło się, że po śmierci rodziny czy przyjaciół należy ubierać się wyłącznie na czarno, to po pewnym czasie wiele osób wraca do normalnego, bardziej kolorowego stylu. Nie oznacza to jednak, że rezygnują z czarnej wstążki na nadgarstku – noszenie jej jest doskonałym sposobem na upamiętnienie bliskiej osoby, już po zakończeniu okresu żałoby.

Czy żałoba to jedyne znaczenie czarnej wstążki na nadgarstku? Jak się okazuje, ozdoba może być także symbolem nowotworu. Wśród pacjentów onkologicznych najpopularniejszy jest kolor jasnofioletowy, wpadający w różowy, który jest przeznaczony dla chorujących na jakikolwiek rodzaj raka i ich rodzin. Oczywiście bez obaw mogą nosić je także inne osoby, które chcą z pomocą małego gestu okazać wsparcie. Czarna wstążka, i to nie tylko na nadgarstku, została wybrana do symbolizowania konkretnej jednostki chorobowej – czerniaka i melanomy.

Inne kolory wstążek na ręce

Wiesz już, co oznacza noszenie czarnej wstążki na ręce. Jak jest w przypadku innych kolorów? Pozostając w temacie chorób onkologicznych, w zależności od rodzaju raka pacjenci i ich rodziny mogą zdecydować się na noszenie na nadgarstku ozdób w takich kolorach jak:

  • szary – nowotwory mózgu,
  • biały – nowotwór złośliwy płuc,
  • żółty – zdiagnozowane guzy neuroendokrynne,
  • fioletowy – ziarnica złośliwa,
  • pomarańczowy – białaczka,
  • brązowy lub niebieski – nowotwór złośliwy okrężnicy, odbytu, jelita grubego.

Noszenie różnorodnych kolorów wstążek na nadgarstku zostało w ostatnich latach spopularyzowane wśród osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania czy depresyjnymi. W takich przypadkach na rękach nosi się ozdoby w następujących barwach:

  • niebieskiej – depresja,
  • fioletowej – bulimia,
  • czerwonej – anoreksja,
  • morski – OCD, zaburzenia lękowe i fobia społeczna.

Co ciekawe, jeśli na wstążce znajdzie się chociaż odrobina bieli, to znak, że osoba chora próbuje walczyć ze swoimi problemami. Noszenie tego typu ozdób na nadgarstku to z pewnością znakomity sposób na przełamywanie stygmatyzacji związanej z chorobami psychicznymi i różnorodnymi zaburzeniami.

Czy warto nosić czarną wstążkę na nadgarstku?

Jak widzisz, nigdy nie można być pewnym, co dokładnie mogą oznaczać czarne wstążki na rękach. Czy warto w takim razie je nosić? Jeśli czujesz, że może ci w to w jakiś sposób pomóc poradzić sobie z utratą ukochanej osoby lub być dobrym sposobem na zachowanie jej w pamięci, to oczywiście, że założenie akcesorium będzie dobrym pomysłem. Podobnie jest w przypadku walki lub wygranej z nowotworem złośliwym skóry. W takim przypadkach noś dumnie czarną wstążkę na nadgarstku i zachęć do tego swoich bliskich.