Data modyfikacji:

Jak skrócić spodnie?

Chcesz odświeżyć swoją garderobę bez wydawania pieniędzy? Nie ma problemu! Nie musisz mieć nawet w domu profesjonalnej maszyny do szycia, aby ze starych jeansów zrobić nowe szorty lub sprawić, że nogawki będą sięgać idealnie nad kostki. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych domowych sposobów na to, jak skrócić spodnie. Wystarczy, że przygotujesz żelazko, nożyczki i taśmę klejącą. Zaczynamy!

Jak skrócić spodnie?

Skracanie jeansów krok po kroku

Jak skrócić spodnie jeansowe? Jeśli nie masz w domu maszyny do szycia, to najprostszym sposobem będzie skorzystanie z nożyczek. Zacznij od określenia długości nogawki i zmierz każdą z nich taśmą. Dzięki temu upewnisz się, że po zakończeniu będą równe. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie miejsca, w którym odetniesz materiał. Zrób to flamastrem lub kredą krawiecką, o ile masz ją pod ręką. Czas na działanie nożyczkami – odetnij zbędny jeans. Możesz zostawić poszarpane nogawki lub podszyć je za pomocą zwykłej igły z nitką. Gotowe! Tę metodę możesz wykorzystać zarówno do skrócenia za długich jeansów, jak i zamienienia długiej pary w wygodne spodenki.

Ciekawym sposobem jest rezygnacja ze skracania spodni nożyczkami, a zamiast tego po prostu podwinięcie nogawek. Wbrew pozorom jest to nadal bardzo modne rozwiązanie, które nie wyjdzie tak szybko ze świata obowiązujących trendów. Aby ochronić materiał przed opadaniem, możesz spiąć go agrafką lub skorzystać z popularnej metody typu pinroll. Wystarczy, że ściągniesz końce spodni w trakcie ich podwijania, zginając odrobinę wewnętrzną stronę. Dzięki temu skrócone spodnie będą mieć zwężane nogawki i pięknie wyeksponują ulubione buty.

Jak skrócić spodnie dresowe lub z materiału?

Wiesz już, jak samodzielnie skracać spodnie jeansowe. Jak to wygląda z modelami wykonanymi z materiału lub dresu? W tym przypadku również nie potrzebujesz maszyny do szycia. Zamiast niej doskonale sprawdzi się… taśma samoprzylepna! Początkowe kroki są takie same, co w przypadku denimowej pary – zaznacz miejsce, w którym chcesz obciąć nogawki, pamiętając o zachowaniu około 2 cm nadmiaru. Czas sięgnąć po nożyczki i rozpocząć cięcie. Na zakończenie przyklej taśmę na lewej stronie. Upewnij się, że znajduje się ona między nadmiarem materiału a nogawką. Na zakończenie przejedź kilka razy żelazkiem i gotowe!

Pamiętaj, że po kilku praniach taśma może stracić swoje właściwości, a nadmiar materiału w spodniach dresowych lub materiałowych zacznie się odklejać. Możesz wtedy bez obaw sięgnąć po igłę z dopasowaną kolorystycznie nicią i starannie przyszyć tkaninę. Przed szyciem wyprasuj dokładnie ulubione spodnie i pamiętaj, aby zawsze pracować na lewej stronie. Jeśli zauważysz, że nogawki są obcięte nierówno, to nie musisz panikować. Zawsze możesz skorzystać z naszego kolejnego domowego sposobu, o którym opowiadamy więcej poniżej.

Skracanie spodni – świetny sposób na odświeżenie garderoby

Jak widzisz, samodzielne skracanie spodni nie kosztuje ani złotówki, a jego efekty mogą okazać się naprawdę imponujące. Przedstawione domowe sposoby możesz wykorzystać podczas ucinania nogawek zarówno w jeansach, jak i modelach materiałowych. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się przed pierwszym cięciem, że wybrana długość jest odpowiednia. Lepiej jeszcze bardziej skrócić spodnie, niż zostać ze zbyt krótkimi, które odsłaniają zbyt dużo ciała. Co ciekawe, nie musisz ograniczać się wyłącznie do nich. Z powodzeniem możesz wypróbować nasze domowe sposoby w trakcie skracania koszulek czy bluz. Eksperymentuj z modą i twórz własne ubrania bez wydawania ani złotówki!