Data publikacji:

Jak uratować sfilcowany sweter? Jak rozciągnąć sweter?

Wełna, angora czy kaszmir to ciepłe, miłe w dotyku i pięknie prezentujące się materiały, które zazwyczaj służą do wyrobu swetrów. Niestety, tkaniny te są też wyjątkowo wrażliwe na działanie wysokich temperatur – pewnego dnia może zatem się okazać, że twój ulubiony ciuch skurczył się do rozmiarów ubrania dla 5-latki. Jak uratować sfilcowany sweter i czy w ogóle jest to możliwe? Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi: jak najbardziej tak i – co szczególnie istotne – możesz to zrobić za pomocą bezpiecznych, domowych i wyjątkowo tanich metod.

Jak uratować sfilcowany sweter? Jak rozciągnąć sweter?

Jak rozciągnąć sweter? Domowe sposoby

Wiele osób uważa, że sfilcowany sweter nadaje się już tylko do śmieci. To nieprawda! Otrzyj łzy i zabierz się do pracy, a odzyskasz ulubiony ciuch. Oto, jak uratować sfilcowany sweter domowymi sposobami.

Płukanie w mieszance z gliceryną

Ugniatanie swetra w glicerynie to bardzo stary sposób, aby przywrócić mu nie tylko odpowiedni rozmiar, ale też pierwotną miękkość i puszystość. Sfilcowany sweter musisz tylko potraktować specjalną mieszanką: to 100 ml gliceryny oraz 4 litry ciepłej wody. Wlej wszystko do miski, a następnie umieść w niej ubranie. Kolejny krok to delikatne ugniatanie i rozciąganie materiału – rób to delikatnie, z wyczuciem. Po około 15 minutach wyjmij sweter, przepłucz go w czystej, chłodnej wodzie i delikatnie wyciśnij. Potem już tylko rozłóż na płasko do wyschnięcia (np. na ręczniku).

Płukanie w odżywce do włosów

Preparaty do pielęgnacji włosów także pomogą ci uratować sfilcowany sweter. Odżywka jest tego najlepszym przykładem – wystarczy rozcieńczyć 50 ml takiego kosmetyku w ciepłej wodzie (użyj jej tyle, żeby móc zanurzyć cały sweter w misce), a następnie zanurzyć ciuch. Teraz tylko poczekaj około 30 minut, pamiętając, aby co kilka minut odwrócić sweter – to koniecznie, ponieważ odżywka może osadzać się na dnie.

Płukanie w szamponie i mleku

Nie masz odżywki do włosów? Jeszcze nic straconego – o ile tylko posiadasz szampon (najlepiej taki dla dzieci albo o łagodnym działaniu, np. rumiankowy) oraz mleko. Jak rozciągnąć sweter przy pomocy tych preparatów? Pierwszy krok to zamoczenie ubrania w misce z ciepłą wodą i szamponem. Pozostaw je tak na 30 minut. Następnie przełóż sweter do kolejnej miski, tym razem z ciepłą wodą i mlekiem (na każdy litr wody wlej ¾ szklanki mleka). Niech mleko i woda działają na materiał przez około 2,5 godziny. Po tym czasie wystarczy tylko przepłukać sweter, delikatnie wycisnąć z niego wodę i rozłożyć na płasko na ręczniku. Pamiętaj, aby rozciąganie przeprowadzać z delikatnością i wyczuciem, bo łatwo można przedobrzyć.

Zamrażanie

Jeśli potrzebujesz informacji, jak uratować sfilcowany sweter bez czasochłonnego moczenia czy odgniatania, to też ją dla ciebie mamy. Wystarczy, że zwyczajnie zamrozisz ubranie. Musisz tylko najpierw je zamoczyć, następnie owinąć kuchenną folią aluminiową i włożyć do zamrażarki. Po kilku godzinach wyjmij sweter, rozwiń go i – kiedy będzie się rozmrażał – delikatnie rozciągnij.

Skurczony sweter – czego nie robić?

Szukając informacji na temat możliwości uratowania sfilcowanego swetra, możesz napotkać radę, by go przeprasować żelazkiem z funkcją pary wodnej. Metoda ta rzeczywiście może okazać się skuteczna, ale… nie do końca. Twój sweter zyska pierwotny rozmiar, ale nie będzie puszysty i miękki. Krótko mówiąc – będzie wyglądał na rozciągnięty i stary. O wiele lepszym sposobem jest zatem kupienie odżywki, mleka lub szamponu i poświęcenie dłuższej chwili na prace naprawcze.