Data modyfikacji:

Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka?

O ile kupienie większości elementów wyprawki zazwyczaj nie sprawia przyszłym rodzicom trudności, o tyle ze skarpetkami może być problem – rozmiary skarpetek dla niemowlaka mają bowiem nietypowe oznaczenia. Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka wybrać, aby na pewno pasowały na brzdąca? Co jeszcze warto wiedzieć o tej części garderoby, aby maluchowi na pewno było wygodnie i miło? I czy skarpetki dla malutkiego dziecka mogą być… niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka

Rozmiar skarpetek dla niemowlaka – jak wybrać odpowiedni?

Ubranka dla noworodków i niemowląt mają zazwyczaj rozmiary odnoszące się do wzrostu dziecka, tj. 56, 62, 68, 74 itd. Jednak rodziców, którzy na tej samej podstawie pragną odczytać rozmiar skarpetek dla niemowlaka, czeka niemiłe zaskoczenie – bo tutaj rozmiarówka jest już całkiem inna.

Rozmiar niektórych skarpetek odnosi się do wieku dziecka – w tym przypadku będzie to oznaczenie 0-3 (od noworodka do 3. miesiąca życia), 6-9 (od 6. do 9. miesiąca), 9-12 itd. Inni producenci oznaczają swoje produkty według rozmiarów przypisanych do długości stopy. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka będzie w takim wypadku odpowiedni, posłuż się poniższą ściągawką:

  • rozmiar 11/13 przeznaczony jest dla stópek o długości od 7 cm do 9 cm, czyli zazwyczaj dla noworodków i dzieci do 2. miesiąca życia,
  • rozmiar 14/16 przeznaczony jest dla stópek o długości od 9,5 cm do 10,5 cm, najczęściej noszą go maluchy od 2. do 6. miesiąca życia
  • rozmiar 17/19 przeznaczony jest dla stópek o długości od 11 cm do 12,5 cm – czyli dla dzieci od 6. do 9. miesiąca życia
  • rozmiar 20/22 przeznaczony jest dla stópek o długości od 13 cm do 14,5 cm, czyli zazwyczaj dla dzieci od 9. do 12. miesiąca życia.

Aby wybrać właściwe skarpetki dla noworodka, należy oczywiście dokładnie zmierzyć stópkę dziecka. Mierzymy ją od czubka najdalej wysuniętego palca do czubka pięty. Jeżeli z pomiarów wychodzi, że dziecko ma np. 9,2 cm, czyli jest między rozmiarówką, to najlepiej kupić skarpetki z większego rozmiaru – w tym wypadku byłby to rozmiar 14/16.

Jakie skarpetki dla noworodka kupić?

Wiedza, jakiego rozmiaru skarpetek dla noworodka należy szukać, jest bardzo ważna, ale inne kwestie nie mogą zostać pominięte. Wybierając taką bieliznę dla noworodka, zwróć uwagę także na poniższe parametry.

Komfort noszenia

Skarpetki dla noworodka nie mogą uciskać nóg, ponieważ zaburza to krążenie krwi i może być źródłem dużego dyskomfortu. Wybierz takie skarpetki, które nie będą miały ściągacza albo będzie on bardzo szeroki i delikatny.

Materiał skarpetek dla noworodka

Unikaj syntetycznych tkanin. Odpowiednie dla malca skarpetki to te wyprodukowane z bawełny, najlepiej bawełny ekologicznej. Tylko bawełniane skarpetki zapewnią skórze możliwość oddychania, dzięki czemu stopy nie będą zbyt mocno się pocić.

Jaka długość i grubość skarpetek dla noworodka?

Latem wybieramy krótsze skarpetki, zimą – dłuższe. W ciepłe miesiące należy nakładać cienkie skarpetki dla noworodka, w te chłodne – nieco grubsze. Należy przy tym pamiętać, że bardzo grube skarpety mogą spowodować, że but stanie się zbyt ciasny.

Jakie skarpetki dla noworodka powinny pozostać… w sklepie?

Przeglądając oferty sklepów, można zauważyć, że niektóre skarpetki dla noworodka mają nie tylko ogrzewać, ale i zdobić. Uważajmy jednak na dodatkowe elementy. Kokardki czy pompony mogą nie tylko być przyczyną dyskomfortu u dziecka. Jeśli kupujemy bieliznę dla niemowlęcia, które wkłada już stópki do buzi, to zdecydowanie niech będzie ona bez tego typu ozdób.