Data publikacji:

Jak prać i czyścić białe buty

Białe buty są piękne, stylowe i modne. Niestety, szybko tracą swój śnieżnobiały kolor i łatwo się brudzą. Warto wiedzieć, że w inny sposób czyści się białe buty z materiału, a inaczej te skórzane. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów i środków czyszczących – w tym tych zaskakujących, dzięki którym białe obuwie znowu będzie jak nowe. Poznajmy więc odpowiedź na pytanie o to, jak prać i czyścić białe buty.

Jak prać i czyścić białe buty

Jak prać i czyścić białe buty z materiału?

Jak czyścić białe buty? Szmaciane tenisówki pierze się bardzo łatwo. Zazwyczaj wystarczy je wrzucić do pralki z proszkiem do białych tkanin. Nie powinny się rozkleić ani odkształcić, nie nastawiaj jednak prania na wysoką temperaturę – 40 stopni wystarczy. Można też prać i czyścić białe buty ręcznie – będzie to sposób jeszcze bardziej ekologiczny. Namocz buty w wodzie (np. tej z kąpieli) z dodatkiem mydła i wyczyść szczoteczką, w miejscach trudno dostępnych sprawdzi się szczoteczka do zębów oraz… pasta do zębów, najlepiej wybielająca. Przed praniem wyjmij sznurowadła i upierz je oddzielnie.

Jak wyprać i wyczyścić białe buty ze skóry?

Białe obuwie ze skóry wymaga nieco delikatniejszego traktowania. Trzeba uważać, żeby nie zarysować skóry – małe zadrapania mogą powstać np. od proszku do prania lub szorstkiej gąbki. Używaj więc płynu do mycia naczyń lub łagodnego mydła w płynie, przecieraj delikatną szmatką, np. z mikrofibry. Przed zmoczeniem skóry trzeba suchą tkaniną usunąć z butów piasek, który może zniszczyć powierzchnię skóry. Nie przemocz skóry – jak najszybciej wyczyść białe buty, a następnie pozwól skórze wyschnąć. Warto też nałożyć środek impregnujący – na Ceneo.pl znajdziesz wiele preparatów, które przedłużą odporność skóry na wilgoć i brud.

Jak czyścić białe buty domowymi sposobami?

Na pranie i czyszczenie białych butów sposoby miały już nasze babcie. Traktowały je substancjami, które każdy ma w kuchni. Ocet, soda, sok z cytryny – to te najskuteczniejsze. Wystarczy rozpuścić w wodzie kilka kropel soku z cytryny i przetrzeć wierzch butów, a następnie zwilżyć buty szmatką zmoczoną w czystej wodzie. Ocet sprawdzi się w przypadku butów zamszowych, a papką z sody wyczyścisz gumowe podeszwy – wetrzyj i zostaw do wyschnięcia. Zabrudzone białe buty to, jak widać, nie koniec świata i naprawdę łatwo sprawić, by znowu były czyste. Być może nie będą tak śnieżnobiałe jak w dniu zakupu, ale pamiętaj, że lekko używane buty są stylowe, a delikatne zabrudzenia świadczą o tym, że są wygodne i chętnie noszone.