Data publikacji:

Jak wiązać i nosić bandanę?

Mała, niepozorna, kwadratowa chustka w białe, kwiatowe nadruki. Bandama. Ciągle jest trendy i ma wiele zastosowań. Wzór zakręconych łezek, zwanym paisley, a w Polsce jako wzór turecki, to jeden z najstarszych na świecie – znano go w Iranie, Turcji i Indiach. Czerwona bandana jest uniwersalnym, modowym klasykiem – lubią ją zarówno motocykliści, muzycy rockowi, jak i sympatycy stylu kowbojskiego, a także wszyscy zakochani w modowych wpływach z lat 60. i hipisowskich 70. Dodaje szyku i tajemniczości. Podpowiadamy więc, jak wiązać bandanę.

Jak wiązać i nosić bandanę

Hipiska czy dziewczyna z plakatu, czyli jak wiązać bandanę na głowie i szyi?

Jak wiązać bandanę na szyi? Należy złożyć ją na pół i zawiązać na dwa supełki, które najlepiej jest ułożyć z boku lub z tyłu. Tak zawiązana bandanka chroni szyję i gardło przed chłodem i wiatrem – w ten sposób noszą ją motocykliści. Kowboje zakrywali nią kiedyś twarz, zasłaniając ją od kurzu.

Bandanką możesz też ozdobić głowę. Jak wiązać bandanę w stylu hipisowskim? Złóż ją w trójkąt, a następnie w podłużny pasek i obwiąż nim czoło tuż nad uszami – gotowe. Dobierz jeszcze ciemne, okrągłe okulary lenonki, luźną bluzkę w kwiaty, dzwony lub sukienkę, kolorową biżuterię oraz buty na koturnach, a twój styl będzie kojarzył się z festiwalem Woodstock. A jeśli chcesz, by twój look przypominał bardziej pin-up girl (czyli dziewczynę z plakatu) rodem z lat 60., zawiąż bandanę na głowie tak, jak opaskę na włosy, z supełkiem i wiązaniem na górze. Możesz też schować pod nią kok, wystawiając tylko grzywkę. Na miejscu będą mocno podkreślone czarną kredką oczy, czerwone usta i pieprzyk gdzieś na policzku.

Jak wiązać bandanę, by stała się paskiem lub opaską sportową?

Bandanka może też pełnić funkcję ozdobną – zawiąż ją na torebce lub plecaku – po prostu zamocuj ją tak, by była widoczna i tworzyła supełek lub efektowną kokardę. Możesz też z niej zrobić bransoletkę. Jak wiązać bandanę na ręku? Złóż ją na pół w trójkąt, a następnie zwiń w podłużny cienki prostokąt i owiń wokół nadgarstka. Taka bransoletka sprawdzić się może, jeśli uprawiasz sport – bandanka będzie pełniła funkcję opaski przeciwpotnej. Chustka może też być paskiem do spodni – wystarczy wciągnąć ją w szlufki – będzie stylowa, doda świeżości i dziewczęcego powabu.

Jak nosić bandanę w eleganckim stylu, czyli poszetka lub bluzka

Jak widać, bandana ma wiele zastosowań – zdobiących i praktycznych. A jak wiązać bandanę w eleganckim stylu? Tak, bandana, choć upowszechniona właśnie przez kulturę hipisów, którzy uwielbiali egzotyczne wpływy wschodnie i chętnie sięgali po wzory kwiatowe i owocowe (pierwowzorem dla łezki na wzorze paisley był prawdopodobnie owoc mango), sprawdza się także w męskich zestawach biurowych, smart casual i biznesowych.

Używa się jej wówczas jako poszetki, która wystaje z kieszeni marynarki. Może być zwinięta w fantazyjny sposób i zdobić jak kwiat lub można ją równo złożyć, by wystawić jedynie równy fragment bandanki.

Jak nosić bandanę jako ubranie? Tak, w takim charakterze bandana też się sprawdza. Chustka z nadrukiem paisley, ale także każda inna kwadratowa chusta, może stać się bluzką, np. plażową. Wystarczy zawiązać ją na plecach na supełek tak, by trójkątny lub kwadratowy kształt zasłaniał przód i gotowe!