Data modyfikacji:

Jaki rozmiar czapki dla noworodka? Podpowiadamy

W pierwszych tygodniach życia malutkie dziecko jest narażone na utratę ciepła – jego układ termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i dopasowany do warunków panujących poza brzuchem mamy. Dlatego też zakłada się maluszkowi nie tylko ciepłe ubranka, ale też skarpetki oraz czapkę. O ile wybór tego pierwszego rzadko sprawia trudności, o tyle przy rozmiarze czapki dla noworodka możesz się zawahać. Wyjaśniamy, jaki rozmiar czapki dla noworodka będzie idealny. Dowiedz się także, z jakich materiałów zrobione są najlepsze czapeczki.

Jaki rozmiar czapki dla noworodka

Rozmiar czapki dla noworodka – jaki jest najlepszy?

Wielu przyszłych rodziców zadaje sobie pytanie, jaki rozmiar czapki dla noworodka będzie najlepszy. Sprawa może wydawać się banalna, ale przecież dzieci są bardzo różne – może się okazać, że zakupiona czapeczka okaże się za mała, a pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Jak zatem dobrać czapkę dla noworodka?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że czapeczki dla noworodka oznaczane są bardzo prostym sposobem – rozmiar odpowiada obwodowi głowy. Przeciętnej wielkości noworodek ma główkę o obwodzie około 38 cm. Dlatego jeśli do tej pory wyniki USG wskazywały, że maluch rozwija się przeciętnie – czyli w chwili narodzin będzie ważył między 3200 g a 3500 g, to śmiało możesz wybrać czapkę dla noworodka w rozmiarze 36/38.

Jeżeli wcześniej już rodziłaś i twoje dzieci urodziły się z wagą powyżej 4000 g, dla poczucia bezpieczeństwa kup dwie czapki – jedną w rozmiarze 36/38, drugą jak dla miesięcznego dziecka, czyli w rozmiarze 40.

Jest jeszcze opcja przedwczesnego porodu – czasami przyszłe mamy wiedzą, że z jakiegoś powodu ich ciąża zostanie zakończona wcześniej, a ich pociecha będzie wcześniakiem. Wówczas najlepiej sprawdzi się nietypowa czapeczka dla noworodka, w rozmiarze 34 lub 35.

Czapka dla noworodka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiesz już, jakiego rozmiaru czapki dla noworodka szukać. Nie koncentruj się jednak tylko na tym aspekcie – ważny jest również materiał, z którego tę czapkę uszyto.

Czapka idealna na okres letni powinna być cienka, lekka i przewiewna – najlepsza będzie rozciągliwa bawełna bez żadnych dodatków. Jesienną lub zimową porą możesz natomiast założyć maluszkowi okrycie głowy uszyte z polaru, akrylu albo akrylowo-bawełniane.

Kupując czapeczkę dla noworodka, zwróć też uwagę na:

  • Szwy – powinny być zakryte, w przeciwnym razie mogą odciskać się na wrażliwej skórze dziecka, co będzie źródłem dyskomfortu.
  • Wiązania – świetnie sprawdzają się przede wszystkim zimą, dzięki nim czapeczka nie będzie się przesuwać, a uszka pozostaną zasłonięte.
  • Dekoracyjne wykończenia – powinno być ich jak najmniej. Pamiętaj, że malutkie dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej. Słodki, bawełniany pomponik może zatem okazać się źródłem wielkiego dyskomfortu malca.

Czapka dla noworodka – kiedy jest niezbędna?

Czy noworodek zawsze musi mieć na sobie czapkę? Otóż niekoniecznie. Z całą pewnością możesz zrezygnować z takiego okrycia głowy w mieszkaniu – o ile akurat go nie wietrzysz i nie zmniejszasz gwałtownie temperatury powietrza. Niektórzy pediatrzy odradzają również zakładanie czapek niemowlętom latem, kiedy na dworze panują wysokie temperatury (należy jednak pamiętać, że dziecko musi przebywać w cieniu).

Ogólne zalecenia są takie, że czapka dla noworodka staje się niezbędna, kiedy na dworze temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Lub gdy jest wyższa, ale wieje nieprzyjemny wiatr lub pada deszcz.