Data modyfikacji:

Co zrobić żeby baleriny nie obcierały?

Każda kobieta zna sytuację, gdy w sklepie widzi piękne balerinki, którym nie jest w stanie się oprzeć. Często też dochodzi do sytuacji, gdy obuwie tak nam się podoba, że kupujemy je pomimo wielu mankamentów, m.in. nieprawidłowego rozmiaru, sztywnej skóry, która nie dopasowuje się do stopy. Z czasem wynik takich zakupów kończy się dosyć jednoznacznie - obtarciem i piekącym bólem stóp. Nogi pozaklejane plastrami nie wyglądają ładnie ani estetycznie, co wprawia w kolejny dyskomfort.

Co zrobić żeby baleriny nie obcierały

Co zrobić gdy buty są za ciasne?

Należy pamiętać, że stopy i kręgosłup to najważniejsze podpory ludzkiego ciała. Codziennie "dźwigają" ciężar kilkudziesięciu kilogramów. Wobec tego należy o nie dbać i pielęgnować, aby nie nabawić się różnych chorób i wad postawy. Oprócz schorzeń, ciasne buty powodują obtarcia, które są przyczyną otwartych ran. To tam powstają siedliska bakterii i grzybów.

Istnieją różne sposoby, których wykorzystanie pomoże rozciągnąć buty:

  • spreje rozciągające - w każdym sklepie obuwniczym można dostać specjalne produkty do rozciągania podeszw. Kosztują około 10 złotych,
  • mokra skarpeta - trik stosowany od wielu lat, jest tani i można zastosować w domowym zaciszu. Należy zmoczyć bardzo grubą frotową skarpetę ubraną na stopę, po czym ubrać but i pochodzić w nim po mieszkaniu, aż skarpeta całkowicie wyschnie.

Co zrobić aby buty nie obcierały?

Jeśli dokonywałyśmy zakupu pochopnie lub przez Internet i rozmiar został źle dopasowany, przez co używanie butów jest maksymalnie niekomfortowe i powoduje obtarcia, należy podjąć próbę dopasowania długości podeszwy. Świetnym sposobem będzie zakup dodatkowych wkładek, których użycie w żaden sposób nie wpływa na zewnętrzy wygląd baletek, a może zmniejszyć długość nawet o dwa rozmiary.

Zwracaj uwagę na tworzywo butów

Przy zakupie zwróćmy uwagę na tworzywo. Zbyt twarda skóra wygląda luksusowo i imponująco, jednakże nie dopasowuje się nigdy idealnie do skóry nóg. Zawsze będzie odstawać albo wpijać się, a rozchodzenie i dokładne dopasowanie będzie niemożliwe. Warto wybierać baleriny z miękkiej skóry, albo tworzywa skóropodobnego. Daje to gwarancję wygody i estetyki. W baletkach spędzamy przeważnie cały dzień w pracy, bądź na jakiejś uroczystości. Wobec tego wygoda i komfort jest priorytetem podczas doboru butów.

Wykorzystaj zapiętki i "hamulce" silikonowe

Silikon jest bardzo przyjemnym materiałem dla stóp. Oprócz tego, że przeźroczysty, to dodatkowo jego sprężyste struktury mają kluczową rolę w amortyzacji stopy.

Zastosuj krem nawilżający

Każdy z nas posiada w domu uniwersalny krem nawilżający, np. nivea. Wysmarowanie nim miejsca, które nas obtarło zapobiega dalszemu tworzeniu się ran. Poza tym, tworzywo "rozbije się" i lepiej dopasuje.

Zainwestuj w półwkładki z lateksu

Półwkładki wykonane z materiału lateksowego przeciwdziałają przesuwaniu się stóp do przodu. Działa to zapobiegawczo i ochronnie, gdyż przytrzymuje stopę z tyłu balerinki, chroniąc palce u stóp. Ponadto, jako największą zaletę podaje się możliwość dopasowania obuwia do niestandardowych wymiarów stopy. Obcieranie często jest spotykane u osób mających zbyt szerokie stopy. Po zastosowaniu wkładek lateksowych, ich stopa jest utrzymana w miejscu i nie dochodzi do bolesnego ocierania i ran.

Udaj się do szewca

Gdy każdy ze sposobów okazał się bezskuteczny, bądź obawiamy się zniszczyć strukturę buta, warto obuwie powierzyć fachowcowi. Szewcy mają swoje triki oraz przyrządzenia, przez które nasze buty przestaną być niewygodne i będą przynosić komfort użytkowania.

Noś wycięte skarpetki

Aby od samego zakupu zapobiegać obtarciom i bolesnym ranom, warto zaopatrzyć się w specjalnie wycięte skarpetki z silikonowym paskiem. Ich włókna zabezpieczą stopę przed tarciem. Pasek z silikonu przytrzyma je na stopie, przez co nie będą spadać. Ich koszt waha się w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Można dostać najtańsze - poliestrowe, trochę droższe, lecz z naturalnego tworzywa - bawełny, bądź z włókna bambusowego, które dodatkowo zahamują potliwość stóp.