Data modyfikacji:

Jak wysuszyć buty? Najskuteczniejsze sposoby

Każdy zna nieprzyjemne uczucie towarzyszące przemoczonym butom, gdy podczas spaceru zaskoczy ulewa. Jak wysuszyć buty, aby przy okazji ich nie uszkodzić? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na suszenie butów i doprowadzenie ich do dobrego stanu po starciu z deszczem i kałużami.

Jak wysuszyć buty

Jak wysuszyć buty?

Przemoczenie butów w deszczu czy podczas spaceru po wilgotnym terenie zdarzyło się każdemu. Poza tym, że taka sytuacja grozi przeziębieniem, jest niebezpieczna również dla stanu obuwia. Buty pod wpływem wilgoci mogą się odkształcić i rozkleić. W obawie przed zepsuciem ulubionego obuwia wiele osób popełnia błędy takie, jak suszenie go suszarką do włosów lub ustawianie na grzejniku. Możesz być zdziwiony, jednak to najgorsze sposoby na suszenie butów! Nierównomierne rozłożenie temperatury może spowodować, że stracą one swój kształt lub szybko się rozkleją. W takim razie, jak wysuszyć buty, nie niszcząc ich?

Skuteczne i bezpieczne sposoby na suszenie butów

Zanim zaczniesz suszyć przemoczone obuwie, pozbaw je sznurówek, aby mogły osuszyć się na całej powierzchni. Później pozostaje wybór jednego ze sposobów na nieinwazyjne wysuszenie butów.

Grzałki do butów – nie tylko dla narciarzy

Być może spotkałeś się z urządzeniem zwanym grzałką do butów – jest ono przeznaczone przede wszystkim do osuszania obuwia narciarskiego. To jednak nie jedyny sposób, w jaki można je wykorzystać – grzałki do butów równie sprawnie osuszą każdy inny typ obuwia. Urządzenie ma postać dwóch wkładek, które należy umieścić we wnętrzu butów. Następnie grzałkę podłącza się do źródła prądu. Po kilkunastu minutach twoje obuwie będzie całkowicie suche. To świetny sposób na to, jak szybko wysuszyć buty.

Suszenie butów suszarką

Nieco innym rozwiązaniem jest suszarka do butów. Urządzenie składa się z panelu sterowania oraz dwóch podłużnych suszarek, na które wystarczy nałożyć przemoczone obuwie. Suszarka do butów znajdzie wiele innych zastosowań – możesz nią wysuszyć np. mokre rękawiczki.

Ozonowanie butów

Jeśli buty były przemoczone bardzo mocno, samo suszenie butów może nie pozbawić ich nieprzyjemnego zapachu towarzyszącego wilgoci. Aby się go pozbyć, warto wypróbować ozonowanie butów. Taką funkcję posiada wiele suszarek do butów, dlatego nie musisz kupować odrębnego sprzętu do dezynfekcji. Ozonowanie warto stosować również latem, gdy obuwie często bywa przepocone.

Jak zapobiegać przemoczeniu obuwia?

Wiesz już, jak wysuszyć buty za pomocą specjalnych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze sprzęty nie zagwarantują, że twoje obuwie nie ucierpi przez wilgoć, jeśli należycie go nie zabezpieczasz. Stosuj się do kilku prostych porad.

  • Dotyczy to przede wszystkim butów skórzanych, bardzo podatnych na czynniki zewnętrzne. Pamiętaj o stosowaniu preparatów impregnujących, które ochronią obuwie przed wpływem wilgoci.
  • Przed pastowaniem butów zawsze dokładnie je oczyszczaj – wcieranie drobin piasku może uszkodzić materiał, z którego wykonane jest obuwie.
  • Aby buty jak najdłużej pozostały w świetnym stanie, przechowuj je z dala od źródeł ciepła oraz słońca. Dzięki temu długo zachowają nie tylko kształt, ale i kolory.
  • Jeżeli przechowujesz buty sezonowe, możesz wypchać je gazetami – pochłoną ewentualną wilgoć, a także zapobiegną utracie kształtu.

Jak suszyć buty? Rób to z głową!

Wiesz już, jak wysuszenie butów na grzejniku niszczy ich strukturę. Pamiętaj, że istnieją bezpieczne i szybkie sposoby na suszenie butów, dzięki którym przywrócisz je do świetnego stanu nawet po najgorszej ulewie. Grzałki i suszarki do butów nie kosztują wiele, a ponadto pomogą ci uniknąć kosztów związanych z kupnem nowych butów lub naprawy tych rozklejonych.