Data modyfikacji:

Jakie kalosze dla dzieci kupić?

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu – nie zrażają się nawet niską temperaturą, deszczem i kałużami. Aby nie ograniczać tej dziecięcej aktywności i jednocześnie zapewnić smykowi najwyższy komfort oraz zadbać o jego zdrowie, warto kupić dobre kalosze dla dzieci. Czym różnią się poszczególne modele takich butów, jak wybrać ich odpowiedni rozmiar i na jakie drobiazgi warto zwracać uwagę? Sprawdź, jakie kalosze dla dzieci kupić.

Jakie kalosze dla dzieci kupić

Jakie kalosze dla dzieci będą najlepsze?

Choć oferty sklepów obuwniczych, zwłaszcza tych online, są bardzo bogate, w istocie zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami kaloszy – z tworzywa typu PVC oraz z pianki EVA. Zastanawiasz się, jakie kalosze dla dzieci będą najlepsze? Oto krótkie ich porównanie oraz kilka dodatkowych wskazówek.

Kalosze piankowe dla dzieci są bardzo lekkie – niemal trzy razy lżejsze niż pozostałe. Niska waga sprawia, że dziecku łatwiej jest w nich chodzić. Dodatkowo tego typu buty świetnie izolują ciepło (nóżki dziecka nie zmarzną mimo długiej zabawy w kałużach) oraz amortyzują wstrząsy.

Takie kalosze dla dzieci mają też niestety wady. Pianka jest dość podatna na mechaniczne uszkodzenia, a w miejscach, w których się wygina, powstają specyficzne odkształcenia materiału. Nie można też liczyć na to, że kupując kalosze z pianki, spełnimy dziecięce marzenie o bucikach z nadrukiem Spidermana – takie modele są jednobarwne.

Kalosze z PVC są już znacznie cięższe, ale zdecydowanie bardziej trwałe niż buty z pianki. Polecane są maluchom, które w nieodpowiedni sposób układają stópkę – sztywna konstrukcja będzie temu zapobiegała. Dużą zaletą takich kaloszy dla dzieci jest możliwość wyboru modelu z dowolnym motywem bajkowym, dużą wadą natomiast – dobre przewodzenie temperatury. Innymi słowy, stopy dziecka mogą szybko marznąć.

Kalosze dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz, z jakich kaloszy dla dzieci najbardziej zadowoleni są rodzice? Z takich, w których zadbano o liczne szczegóły. Ważne są przede wszystkim poniższe parametry.

Antypoślizgowość

Żadne dziecko nie chce wpaść pupą w kałużę – kupując kalosze dziecięce antypoślizgowe, czyli z antypoślizgową podeszwą, znacznie redukujesz takie ryzyko.

Wysokość cholewki

W zasadzie im wyższe buty, tym mniejsze ryzyko, że stopy dziecka będą miały bezpośredni kontakt z wodą lub śniegiem.

Zabezpieczenie cholewki

Najlepsze gumowce dla dzieci mają specjalne sznurki albo ściągacze, które zapobiegają dostaniu się wody do wnętrza buta.

Ocieplana wkładka

Jakie kalosze dla dzieci wybrać na wczesną wiosnę lub późną jesień? Zdecydowanie ocieplane. Te najlepsze mają wyjmowaną wkładkę, dzięki czemu mogą służyć także w cieplejsze miesiące.

Rozmiar kaloszy dla dzieci

Jakich kaloszy dla dzieci nie wolno kupować? Przede wszystkim tych za dużych – nie tylko nie będą wygodne dla malca, ale też mogą doprowadzić do wykształcenia się wad postawy. Aby wybrać buty w odpowiednim dla dziecka rozmiarze, należy najpierw zmierzyć jego stopy, a następnie dodać od 5 do 10 mm – to odpowiednia długość wkładki.

Kupujesz dziecięce kalosze? Zapytaj dziecko o zdanie!

Kupując kalosze dla dziecka, warto też uwzględnić zdanie samego zainteresowanego. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że jeżeli zaprezentujesz malcowi jednokolorowe buty z pianki oraz gumowce z bajkowym wzorem, to ono zawsze wybierze te drugie. Dlatego jeśli zależy ci na kupnie tych pierwszych, czyli lekkich kaloszy piankowych, daj dziecku ograniczony wybór – np. między butami niebieskimi, zielonymi a żółtymi.