Data modyfikacji:

Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka?

Kapcie dziecięce to jeden z najważniejszych elementów przedszkolnej wyprawki. Dzieci spędzają w nich nawet dziewięć godzin – obuwie to powinno zatem cechować się nie tylko wygodą noszenia, ale też budową umożliwiającą stópkom prawidłowy rozwój. Zobacz, jakie kapcie do przedszkola dla dziecka będą najlepszym wyborem.

Jakie kapcie do przedszkola dla dziecka

Kapcie do przedszkola – jakie wybrać?

Liczba modeli, które oferowane są w sklepach z butami, może przytłoczyć – jeśli nie wiemy, na co zwracać uwagę, nietrudno o złą decyzję, a w konsekwencji o konieczność ponownego zakupu. Unikniemy tego, dokładnie sprawdzając kapcie do przedszkola pod paroma ważnymi względami.

Odpowiedni rozmiar kapci dziecięcych

Właściwy rozmiar jest bardzo istotny – nigdy nie należy kupować dzieciom butów na zapas, czyli trochę za dużych. Aby dowiedzieć się, jakie kapcie do przedszkola dla dziecka będą odpowiednie pod kątem rozmiaru, należy obrysować stópkę dziecka, a następnie zmierzyć odległość między najbardziej oddalonymi punktami. Do tego doliczamy od 5 do 7 mm – oto idealna długość wkładki.

Przewiewność kapci do przedszkola

Bucik powinien być zrobiony z przewiewnych materiałów, dzięki czemu stopa nie będzie się nadmiernie pocić.

Elastyczność podeszwy

Dzieci są bardzo ruchliwe, a podczas zabawy w przedszkolu przyjmują różne pozycje – dlatego kapcie dziecięce muszą mieć elastyczną podeszwę.

Jakie zapięcie kapci do przedszkola dla dziecka?

Od przedszkolaków wymaga się już pewnej samodzielności – między innymi ściągania i wkładania kapci. Warto więc zadbać, aby dziecko nie przeżywało stresu z powodu trudności na tym polu. Najbardziej wygodne kapcie to te zapinane na rzep.

Szeroki nosek kapci

Aby kapcie do przedszkola nie ściskały paluszków, powinny mieć szeroki nosek – niezależnie od tego, czy będą zabudowane z przodu czy też nie.

Antypoślizgowość

Kapcie pod żadnym pozorem nie mogą się ślizgać – grozi to upadkiem dziecka. Najlepsze są modele zbudowane na kauczukowej podeszwie.

Kapcie dziecięce – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Powyższe cechy kapci są najważniejsze, ale poza nimi warto jeszcze zwrócić uwagę na inne aspekty – jak choćby zadbanie o prawidłowy rozwój stóp. Aby przyczynić się do niego, warto wybrać kapcie ortopedyczne dla dzieci. Charakteryzują się one:

  • wysoką cholewką, która utrzymuje stopę w odpowiedniej pozycji (cholewka nie może być jednak zbyt wysoka, aby nie ograniczała swobody ruchów),
  • zabudowaną piętą i sztywnym zapiętkiem, dzięki któremu stopa nie będzie się koślawić,
  • profilowaną wkładką, która będzie zapobiegała płaskostopiu,
  • obcasem Thomasa, który również pomaga uchronić dziecko przed płaskostopiem.

Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać, jakich kapci do przedszkola dla dziecka nie należy kupować. Są to przede wszystkim kapcie niskiej jakości, z nieprzewiewnych materiałów – można je kupić w niskiej cenie w wielu marketach. W tym przypadku lepiej jest zaufać wiodącym producentom takiego obuwia.

Kolejne kapcie, jakie nie nadają się dla przedszkolaka, to te używane. Noszenie ich przez dziecko może skutkować nieprawidłowym rozwojem stóp.

Kapcie do przedszkola – pozwól wybrać je dziecku

Koniec końców pamiętajmy, że to, co najlepsze naszym zdaniem, nie zawsze musi podobać dziecku. Aby uniknąć sytuacji, w której maluch kategorycznie odmawia noszenia zakupionego obuwia, pozwólmy mu wybrać wzór samodzielnie – oczywiście z listy spełniających nasze wymogi egzemplarzy. Obecnie oferta kapci przedszkolnych jest tak duża, że z pewnością znajdziemy model, który usatysfakcjonuje obie strony.